Ana Arı Yetiştiriciliği Eğitimi

Öğretim Görevlisi
Dives
0 İncelemeler

Kurs Tanımı

Arıcılık Eğitimi

Arıcılık, dünyada çiçeklenme ve dolayısıyla tarım ile doğrudan bağlantılı en gerekli hayvancılık alanlarından biridir. Milattan öncesinden günümüze kadar bal içal olarak, şifa veren bir besin görülerek günlük hayatta kullanılmaktadır.

Dünya’da arıcılık alanında verim ve arı varlığı bakımından 1. sırada Çin, 2. Sırada ise Türkiye yer almaktadır. Türkiye’nin iklim koşulları, bitki örüsü ve çeşitliliği açısından ballar ve arı ırkları da çeşitlilik göstermektedir. Zengin olanakların içerisinde arıcılık da profesyoneller ve işini bilen kişiler tarafından yapılırsa bol verim alınmaktadır.

Bulunan yerin tarım koşulları, bitki örtüsü ve iklimine göre doğru arı ırkı ve kovan cinsinin seçimi oldukça önemlidir. Doğru seçim yapıldığında balın besin değeri ve alınan verim daha fazla olacaktır.

Arıcılık Eğitiminin Amacı

Arıcılık eğitimi; arıcının, bal üretmesi ve arıların sağlığını kontrol altında tutması için gerekli bilgi ve donanıma sahip olmasını amaçlar. Arı ırkı, kovanlar, şartlar, zorluklar ve hastalıklar karşısında bilinçli hareket ederek en az zarar almasını sağlayan bilgilerin verilmesi amaçlanır. Haşerelerden koruma, ana (kraliçe) arının korunumu, kovanların havalandırılması gibi temel bilgilerin verildiği Arıcılık Eğitimi Sertifika Programı arıcılık yapan ve yapmayı düşünen herkesin alması gereken programlardır.

 

Nirvana Akademi Kurumu’nun arıcılık alanındaki eğitimden sonra verilecek olan sertifika, E-Devlet kapısı tarafından sorgulanabilen Üniversite onaylı sertifikalardır. Bu sertifikalar ile arıcılık alanında devletin sağlamış olduğu imkanlardan faydalanabilirsiniz. Hibe başvurusu, kredi başvurusu ve kovanlarınızı koruyabilmek için silah ruhsatı başvurusu oluşturabilirsiniz.

Neler Öğreneceksiniz

  • ana arı
  • arıcılık
  • gezgin

Gereksinimler

  • kimlik

İncelemeler

0
0 Ratings
stars 5
0%
0
stars 4
0%
0
stars 3
0%
0
stars 2
0%
0
stars 1
0%
0

Henüz yorum yok.

İnceleme Bırak

İlk yorumlayan siz olun “Ana Arı Yetiştiriciliği Eğitimi”